Kiedy najlepiej jechać? Wydaje mi się, że przed sezonem, choć to w wakacje jest najcieplej i najbardziej słonecznie. Byliśmy w maju i jesteśmy bardzo zadowoleni, przede wszystkim z jednego powodu: nie było tłumów turystów. Pogoda była extra, a jedyną niedogodnością była zamknięta droga Tioga Road w Yosemite NP ze względu na zalegający śnieg.
Parki narodowe – jeżeli planujemy odwiedzić więcej niż 3 parki to najlepiej wykupić Annual Pass, czyli roczny karnet na nieograniczone wjazdy samochodem do parków narodowych na terenie USA. Kosztuje to 80$.
Co zobaczyliśmy:
Fragment drogi nr 1 między San Francisco a Los Angeles. Trasa ciągnie się malowniczo wzdłuż wybrzeża. Można podziwiać klify, urokliwe mosty oraz leniwe słonie morskie wylegujące się na plażach (Piedras Blancas).
W drodze między San Luis Obispo a Las Vegas przejeżdża się obok lotniska Mojave Air and Space Port, gdzie Virgin Galactic testuje swój samolot kosmiczny VSS Unity do wynoszenia ludzi na wycieczki ponad 100 km nad Ziemią. Nieopodal znajduje się także Edwards Air Force Base, która była wykorzystywana jako lądowisko zapasowe dla wahadłowców wracających z przestrzeni kosmicznej. Przy odrobinie szczęście można w wybrane dni zwiedzić tamtejsze muzeum – wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja.
W drodze do Vegas można zobaczyć jedną z największych elektrowni solarnych świata. Co ciekawe, energia elektryczna wytwarzana jest tutaj w trochę inny sposób. 300 tysięcy usytuowanych luster odbija światło w stronę wież, gdzie znajdują się kotły z wodą. Prowadzi to do jej podgrzania i wytworzenia pary wodnej o wysokiej temperaturze. Para ta trafia do turbin, które to już wytwarzają energię elektryczną.
Jadąc z Vegas północną drogą do Kanionu Kolorado można zahaczyć o Zion National Park z ciekawymi formacjami skalnymi, urwiskami i wodospadami.
Nie można także ominąć elektrowni Lake Powell i oczywiście chyba jednej z ciekawszych atrakcji Stanów Zjednoczonych – Kanionu Antylopy na terenie Rezerwatu Indian Nawaho. Wstęp do kanionu łącznie z opłatą za pobyt w rezerwacie zaczyna się od około 50 $ od osoby. Do wyboru mamy Lower Antelope Canyon i Upper Antelope Canyon. Wszystkie wstępy odbywają się z przewodnikiem i są organizowane przez lokalne biura. Skorzystaliśmy akurat z Ken’s Tours z uwagi, iż zwiedzaliśmy Lower Antelope Canyon.
No i nie można ominąć Horseshoe Bend – meander rzeki Kolorado usytuowany w malowniczym Glen Canyon. Jedno z najpiękniejszych miejsc w USA. Wstęp i parking bezpłatny.
Grand Canyon National Park. W sercu parku ruch samochodów osobowych jest wyłączony. Zostawiamy auto na parkingu i korzystamy z lokalnych bezpłatnych autobusów (wliczone w opłatę wstępu do parku).
Dolina śmierci (Death Valley National Park). Przed wyjazdem czytaliśmy, czy warto w ogóle odwiedzić to miejsce. Myślę, że każdy sam powinien to sprawdzić. Atrakcją są krajobrazy, największa depresja Ameryki Północnej i przede wszystkim słone jezioro Badwater. Pamiętać należy również, że jest to najgorętszy obszar na Ziemi, temperatura może przekraczać 50 stopni Celcjusza.
Sequoia National Park. Znany przede wszystkim z największego drzewa General Sherman. Nie jest to najwyższe drzewo – ma tylko 84 metry wysokości, ale za to pień o średnicy 8 metrów. W parku atrakcją są mamutowce olbrzymie popularnie zwane Sekwojami. Dla ciekawostki można dodać, iż najwyższe drzewo nazwane Hyperion rośnie w Redwood (północna Kalifornia) i ma 115 metrów wysokości.
Yosemite National Park. Sekwoje, klarowne rzeki, urwiska granitowe, wodospady oraz Dolina Yosemite. Park odwiedzany jest przez ponad 3 mln turystów rocznie, więc warto wybrać się poza szczytem sezonu. Ze względu na jego położenie i warunki śniegowe polecam przed wyjazdem zapoznać się z aktualną sytuacją na drogach.
Wszechobecny zapach palonego trawska, niesamowita orografia terenu, Golden Gate Bridge oraz system tramwajów linowych – to właśnie San Francisco.
Trasa: San Francisco, Big Sur, San Luis Obispo, Mojave, Las Vegas, Zion National Park, Antelope Canyon, Grand Canyon National Park, Death Valley NP, Sequoia NP, Yosemite NP, South Lake Tahoe, San Francisco.
Wynajęcie auta w SIXT z pełnym ubezpieczeniem: ok. 1500 zł + do przejechania około 4000 km
Noclegi: 10 noclegów średnio po 60$
Samolot Lufy: WAW-FRA-SFO-FRA-WAW 2400 zł